فرش مدرن
فرش مدرن تركيه اي – قيمت فرش مدرن – فرش مدرن تهران – خريد اينترنتي فرش مدرن – فروش فرش مدرن

تفاوت فرش و قالي

به هر گستردني قالي نمي‌گويند، ولي به هر گستردني فرش مي‌گويند. مانند گليم، جاجيم، ورني، پلاس، زيلو، گبه، خرك، پشتي، كلگي، كناره، ذرع و نيم، قاليچه و… .
اين در حالي است كه فقط يكي از تمام اين بافته‌ها قالي يا همان فرش دستباف است كه بايد داراي مشخصاتي چون تار ‌و ‌پود و پرزدار باشد .

جاجيم
جاجيم فرشي است ضخيم شبيه گليم كه راه‌راه و رنگين بافته مي‌شود و به‌عنوان زيرانداز مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

گبه
اين بافته نيز نوعي قالي است؛ يعني به غير از تاروپود، پرز هم دارد اما فرش ‌فروشان موقع تقسيم‌بندي انواع قالي، گبه را به عنوان قالي حساب نمي‌كنند و آن را يكي از انواع فرش‌ها معرفي مي‌كنند؛ شايد چون ضخامت پرز و طول گره آن نسبت به پرز انواع قالي، بسيار كلفت‌تر و بلندتر است.

پلاس
پلاس فرشي است كه در آن تار و پود، هر دو پنبه‌اي هستند.

نمد و حصير
حصير در مناطقي كه در آن درخت نخل يا ني مي‌رويد، بافته مي‌شود و با آن چيزهاي مختلفي از فرش و سفره گرفته تا كيف و ظرف مي‌بافند و نمد هم نوعي از فرش محسوب مي‌شود كه از فرورفتن و به هم چسبيدن پشم شتر به وسيله مالش دادن و فشار آنها به هم شكل مي‌گيرد، اما در اين نوع فرش خبري از گره و تار‌و‌پود نيست بلكه هرچه هست در هم تنيده شدن است.

گليم
گليم كه شايد براي همه ما نامي آشناست به زيرانداز و بافتني بدون پرز مي‌گويند.

اين روزها بسياري از خانم هاي خانه دار براي تزئين خانه هاي خود از گليم استفاده مي كنند چرا كه اين نوع از دست بافته ها، به دليل داشتن پشم طبيعي گوسفند و رد هنر دست هاي بانوان روستايي، حس زندگي در خود دارند.

شما هم اگر مي خواهيد براي خانه خود گليم انتخاب كنيد، بايد طرح ها و انواع آنها را بشناسيد تا بتوانيد تصميم درست تري بگيريد.

انواع گليم ايراني

گليم ايل شاهسون
مهمترين بافت آنها، گليم هاي سسوماك است كه در زبان محلي به آن ورني مي گويند. به طور كلي از طرح هاي هندسي شكسته با رنگ هاي ملايم استفاده مي كنند و كمتر مي توان دو گليم ايل سون را از نظر طرح و رنگ مشابه يافت. بهترين رواسبي در ايران، جل اسب هاي سون است كه به صورت شش تكه با رنگ هاي متنوع است.

گليم لري
لرها گليم هاي مرغوبي مي بافند كه بيشتر با رنگ هاي سياه، سبز، آبي، سفيد با نقوش خاص منطقه مشخص مي شود. بهترين بافت لرها خورجين بزرگ براي نگهداري اثاث خانه است. حاشيه آنها را براي آنكه محكم باشد قالي بافي مي كنند.

انواع گليم, گليم ايراني, گليم هرسين

گليم هرسين
گليم هرسين بنا بر ذوق و سليقه بافنده و شرايط اطراف او بافته مي شود. در حاشيه و زمينه، نقش ها ريز و پر بافته مي شوند، به طوري كه جاي خالي در اين گليم وجود ندارد. از پشم بز به علت ضد بيد بودن در حاشيه گليم استفاده مي كنند. رنگ هاي گليم هرسين عمدتا به سفيد، سورمه اي، سبز و قرمز و اخيرا سرخابي محدود مي شود.

انواع گليم, گليم ايراني, گليم هرسين

گليم بلوچ
بلوچ ها به دليل شرايط اقليمي هميشه با طبيعت در پيكارند و همواره آرزوي برخورداري از منابع فراوان آب و مرغزار را در بافت هاي خود بيان كرده اند. معمولا سرتاسر گليم بلوچ از بافت راه راه شكل گرفته كه در هر رديف آن نقوش متفاوت از طرح و رنگ به چشم مي خورد. رنگ هاي تيره مانند قهوه اي، قرمز تيره، شتري و آبي سير و رنگ هاي روشن مثل سبز، زرد، قرمز مشخصه طرح هاي بلوچ اند.

انواع گليم, گليم ايراني, گليم هرسين

گليم خمسه
خمسه از يگانگي پنج ايل شيراز تشكيل مي شوند. بافت هاي سوماك خمسه ده بيد نام دارد. متداولترين طرح گليم ها زمينه اي طبيعي به رنگ تيره است كه ستارگاني مورب به صورت لوزي هاي متداخل روي آن بافت شده است. گليم هاي ستاره اي را بيشتر به صورت كم عرض مي بافند و بعد به هم مي دوزند. گليم هاي جديدتر گاه زمينه اي سفيد با عرض بيشتر دارند.

انواع گليم, گليم ايراني, گليم هرسين

گليم سنه
سنه امروزه سنندج ناميده مي شود. در هيچ جاي ايران گليم هايي به ظرافت گليم هاي سنه بافته نمي شود. طرح آن بيشتر طرح هراتي آميخته با طرح بوته اي و خطوط مورب در رنگ هاي متعدد است. زيباترين طرح گليم سنه، ترنجي در وسط و زمينه اي رنگي دارد و بته اي نيز با ظرافت در آن بافته شده است.

انواع گليم, گليم ايراني, گليم هرسين

گليم قشقايي
رنگ هاي تند و شاد از ويژگي هاي گليم قشقايي است اما رنگ هاي متضادي نيز در كنار رنگ هاي قرمز و زرد به كار مي رود. نقوش هندسي بخش اساسي طرح هاي قشقايي است. مانند: هشت ضلعي، ستاره هشت پره تصاوير طاووس، بز، آهو.

انواع گليم, گليم ايراني, گليم هرسين

گليم افشار
طرح مخصوص افشار معمولا ستاره هاي متعدد روي زمينه اي به رنگ طبيعي يا رنگ سير است. نقش ها، گل هاي ستاره اي هستندكه به صورت مورب كنار هم چيده مي شوند و به صورت لوزي در هم نمايان مي شوند.

انواع گليم, گليم ايراني, گليم هرسين

استان مازندران
در بيشتر روستاهاي مازندران نوعي دار افقي مشابه استفاده مي شود كه به كرچال معروف است و علاوه بر آن از دارهاي عمودي نيز در توليد قالي، قاليچه، تابلو فرش و گليم بهره مي برند. آلاشت از مراكز مهم توليد جاجيمچه است.

انواع گليم, گليم ايراني, گليم هرسين

گليم زرند
داراي بافت چاك دار كوچك است. بيشتر كار عناصر ترك زبان شاهسون است كه تعداد زيادي از آنها در اين منطقه مقيم شده اند. گليم هاي زرند، دراز، باريك و با دوامند. طرح هاي قراردادي با گل و گياهي با مو خزنده و گاهي به صورت طرح لوزي مشبك يا دو تا سه ترنج در هم هستند.

انواع گليم, گليم ايراني, گليم هرسين

گليم تركمني
گليم تركمني سبك و محكم است. در اين گليم ها رنگ مهمترين عامل است و رنگ قرمز با سايه روشن هاي مختلف نقش ويژه اي دارد، رنگ هاي ديگر نارنجي، آبي، سبز و گاهي زرد است. اين رنگ هاي متضاد هماهنگي زيبايي به وجود مي آورند.

امتیاز:
بازدید: 18
برچسب:
:
[ 1397/4/28  ] [ ۰۶ ] [ modern-carpet ] [ ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 28
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
آرشيو مطالب
امکانات وب